Prehrambeni tehničar

prehsr

Šifra struke: SBBT SB 4A10S

Cilj stručnog obrazovanja za obrazovni profil prehrambeni tehničar je osposobljavanje učenika za sprovođenje i kontrolu kvaliteta tehnološkog procesa u prehrambenoj i biotehnološkoj proizvodnji.

Stručni predmeti: hrana i ishrana, tehnika rada u laboratoriji, prehrambena tehnologija, tehnološke operacije, kontrola kvaliteta.

Maturski rad se sastoji od pismenog zadataka iz srpskog jezika, testa iz stručnih predmeta i stručne prakse. Posle završetka maturskog rada učenici dobijaju diplomu.

Cilj je osposobljenost za rad na poslovima organizacije primanja, čuvanja i skladištenje - kao i ispitivanja (laboratorijske analize) sirovina, poluproizvoda i gotovih proizvoda kontrole kvaliteta prehrambenih proizvoda, ambalažnih materijala itd..

Mogućnost zapošljavanja: prehrambena industrija, privreda, nadzorno - analitičke laboratorije, razvodne laboratorije prehrambene i fermentativne industrije, zavod za unapređenje poljoprivrede - instituti.

Logičan nastavak školovanja prehrambenih tehničara su studije na Tehnološkom fakultetu, a može je upisati i bilo koji fakultet prirodnog ili društvenog smera.

Vi ste ovde: Smerovi / Četvorogodišnji smerovi / Prehrambeni tehničar